Veselība

Organisma iekšējais bioloģiskais pulkstenis

Kamēr mēs pulkstenī skatāmies, lai saplānotu savus dienas darbus, tikšanās un pasākumus, arī mūsu organismā katrā diennakts stundā no dabas ieprogrammēti konkrēti dzīvības procesi un uzdevumi, kas jāpaveic katram no orgāniem.

Pulksten 6. Aktīva kļūst vielmaiņa. Šajā laikā organisms labprāt uzņemtu pirmo enerģiju un sāktu darboties.

Pulksten 7. Šajā laikā jau var ieturēt kārtīgas brokastis, jo uzņemtā pārtika pārvēršas enerģijā, kas nepieciešama darbam dienas pirmajā pusē.

Pulksten 8. Organismā saasinās sāpju izjūta. Jāuzmanās sirds un asinsvadu slimniekiem, jo asinsspiediens paaugstinās un sirdij ir grūtāk pumpēt asinis, kas kļuvušas biezākas.

Pulksten 9. Šajā laikā var doties uz procedūrām, kur paredzētas injekcijas, rentgens. Pēc pulksten 9 visas procedūra būs mazāk sāpīgas un samazināsies baiļu sajūta.

Pulksten 10. Aktīvākais laiks, kad organisms ir pilnībā gatavs darboties un izmantot savu enerģiju. Laikā no pulksten 10 līdz 12 smadzenes strādā vislabāk. Šis ir visraženākais laiks intelektuālajam darbam. Bet, ja ir vēlme uzkost ko saldu un treknu, tad arī šis laiks būtu vispiemērotākais, jo šajā laikā organisms visaktīvāk pārstrādā taukus un enerģija, kas radusies šajā procesā, nonāk smadzenēs, nevis uz vēdera, gurniem un sēžamvietas.

Pulksten 11. Organismam ir lielas darba spējas, kuras noteikti vajadzētu lietderīgi izmantot.

Pulksten 12. Vājāka kļūst ķermeņa un smadzeņu apgāde ar skābekli. Ieteicams īsu brīdi pagulēt, jo cilvēka organisms no dabas ir ieprogrammēts gulēšanai divas reizes dienā. Laikā no pulksten 12 līdz 16 samazinās bioloģiskā aktivitāte, jo tā izkaisīta pa visu organismu.

Pulksten 13. Vislabākais laiks pusdienām, jo izdalās visvairāk kuņģa skābes – neatkarīgi no tā, vai cilvēks pirms tam ir kaut ko ēdis, vai nē. Pēc pulksten 13 cilvēka darba un koncentrēšanās spējas jau pazeminājušās par vienu piektdaļu.

Pulksten 14. Organismu pārņem pirmais nogurums un atslābums, tomēr koordinācijas spējas šajā laikā ir visaugstākās. Ja ir vajadzība iet pie zobārsta, friziera vai kāda cita speciālista, tad to jādara pēc pulksten 14. Šajā laikā elektrostatiskā slodze organismā ir neliela un, piemēram, mati viegli padodas friziera roku meistarībai.

Pulksten 15. Organisms var saņemt pēdējo enerģijas pieplūdumu un to labi izmantot ne pārāk sarežģītu darbu veikšanai. Pēdējo reizi dienā paaugstinās reakcijas spējas.

Pulksten 16. Jāuzmanās asinsvadu un sirds slimniekiem, jo pēc pulksten 16 organismā paaugstinās asinsspiediens. Laikā līdz pulksten 17 ļoti labi un ātri aug mati un nagi.

Pulksten 17. Labs laiks, lai vestu svarīgas pārrunas, pārliecinātu kādu par sev nozīmīgu lietu, jo šajā laikā pastiprinās daiļrunības un pārliecināšanas spējas. Var veikt vingrinājumus un sportiskās aktivitātes, kas neprasa lielu fizisku un vestibulārā aparāta slodzi.

Pulksten 18. Organismā aktīvi darbojas aizkuņģa dziedzeris.

Pulksten 19. Nav ieteicams lietot asinsspiedienu pazeminošus preparātus, jo šajā laikā asinsspiediens ir viszemākais. Ja ir vēlēšanās iedzert kādu vīna glāzi, to var darīt laikā no pulksten 18 līdz 20, jo aknas tad vislabāk sadala alkoholu. Šajā laikā organisms arī sasniedz savu bioloģiskās aktivitātes virsotni.

Pulksten 20. Tauku saturs aknās samazinās. Ja šajā laikā lietosiet antibiotikas, tām būs ļoti spēcīga iedarbība uz jūsu organismu. Organisms arī sāk signalizēt, ka jāsāk gatavoties gulētiešanai.

Pulksten 21. Pēc šī laika visa uzņemtā pārtika kuņģī un gremošanas traktā vairs nepārstrādājas, tāpēc nav ieteicams kaut ko ēst.

Pulksten 22. Organisma aktivitāte un darba spējas strauji krītas. Pēdējais laiks, lai dotos pie miera.

Pulksten 23. Paaugstinās ķermeņa temperatūra un vielmaiņa.

Pulksten 24. Šajā laikā organismam noteikti jāatrodas miegā, jo notiek intensīva šūnu dalīšanās un atjaunošanās. Atjaunojas arī ādas virsējais slānis.

Pulksten 1. Organismā turpinās atjaunošanās procesi.

Pulksten 2. Organisms gandrīz vispār nereaģē uz optiskiem kairinājumiem. Šajā laikā ir novērojams visdziļākais miegs.

Pulksten 3. Ķermenis turpina atrasties miega varā – tajā ir viszemākā bioloģiskā aktivitāte, sirds ritms ir vislēnākais, asinsspiediens un ķermeņa temperatūra – viszemākie, savukārt asins blīvums ir palielinājies.

Pulksten 4. Lai atgūtu darbaspējas, organisms saņem virsnieru dziedzera izstrādātā kortizona koncentrāta devu.

Pulksten 5. Var lietot lielas medikamentu devas, jo kortizola līmenis ir daudz augstāks nekā dienā.

Ilustrācija: sxc.hu

Autors

InfoGuru redakcija

Interesanti

Dzimumu statistika
Sākot no 33 gadu vecuma, sieviešu Latvijā ir vairāk nekā vīriešu.

Mūzika nomierina
Vairāk kā 90% cilvēku mūziku klausās, lai izbēgtu no problēmām, kas ir viņus piemeklējusi.

Humora izjūta
Labs un saprotams humors liecina par inteliģenci un godīgumu. Tieši tāpēc sievietēm patīk vīrieši ar labu humora izjūtu.

Padomnieks

Vai zināji?

Lauvas zīmē dzimušo vājākās vietas ir muguras augšdaļa, sirds, aorta, sirds asinsvadu sistēma, mugura, arteriālā asinsrite.

Pasmaidi

Tikai vecās fotogrāfijās mēs esam jauni. /V.Gžeščiks