Ticība

Atbrīvošanās no ciešanām jeb budisms

Budisma reliģijas pamatā ir mācība par četrām cildenajām patiesībām. Lai atbrīvotos no ciešanām, sasniegtu zināšanas, izprastu pasaules likumu un pārdzimtu par cilvēku, šīs pateicības ievēro un vienai no pasaules lielākajām reliģijām pievērsušies teju 400 miljoni cilvēku Ķīnā, Korejā, Japānā, Tibetā un citviet.

Budisms ir reliģija un filozofija, kas izveidojās piektajā gadsimtā p.m.ē. Indijā un ir balstīta uz Sidhārtas Gautamas (Budas) mācību. Vēlāk tas izplatījās arī Centrālāzijā, Šrilankā, kā arī Ķīnā, Korejā, Japānā un Tibetā.

Jēdziens "budisms" radies no sanskrita vārda „budh” ("mosties"), un ar to domāta atmošanās no neziņas miega, nonākot jaunās mācības gaismā. Sākotnējā budismā nepastāvēja vēlāk populārā Gautāmas Būdas tēla godināšana, toties tika uzsvērta zināšanu sasniegšana paša spēkiem, bez dievišķas atklāsmes.

Pie apgaismes nonāk, meditējot par "četrām cildenajām patiesībām" un tādējādi sasniedzot iekšēju rāmumu un atsvabinoties no ticības savai individualitātei. Vēlākā mācība lielā mērā pielāgojās tautas ticējumiem un maģiskajām praksēm, kurās būtiska bija ticība dieviem, būdām un labvēlīgām būtnēm, piemēram, cilvēku glābējiem – bodisatvām.

Četras cildenās patiesības budismā ir mācība, kas sniedz atbildi uz četriem izšķirošiem jautājumiem:

  1. kas ir ciešanas?
  2. kas ir ciešanu cēlonis?
  3. kā pārtraukt ciešanas?
  4. kas ved pie ciešanu pārtraukšanas?

Par ciešanām uzskata dzimšanu, vecumu, slimības un nāvi, kā arī šķirtību no savas mīlestības objekta un tieksmju veltīgumu. Par ciešanu rašanos atbildīgas alkas, tās prieka un kaislību pavadībā ved no pārdzimšanas uz pārdzimšanu. Tās ir alkas pēc baudas, alkas pēc rašanās un tās pārtraukšanas.

Pie ciešanu izbeigšanās ved alku apspiešana vai iznīcināšana. Alkas iznīcināt palīdz “astoņu pakāpju glābšanas ceļš”. Lai izprastu dzīvi kā ciešanas, piecas cilvēka skandhas jāuzskata par piecām saiknēm, kas saista pie zemes lietām. Nedrīkst vairīties no dzīves ciešanu pārdomāšanas. Kas ar savu apziņu un jutekļiem pieķeras “ķermenim” un “patībai”, ir lemts ciešanām. Ciešanas ir raksturīgas visiem un visam.

Astoņu pakāpju ceļš uz alku pārvarēšanu sastāv no 8 posmiem: taisni uzskati, taisni tikumi, taisna valoda, taisna uzvedība, taisna dzīve, taisna piepūle, taisna atmiņa, taisna iedziļināšanās sevī.

Avoti: Hatšteins M. Pasaules reliģijas, 2008; Brīvās enciklopēdijas Vikipēdijas raksts par budismu.

Ilustrācija: Astoņu pakāpju ceļa un budisma simbols,wikipedia.org

Autors

InfoGuru redakcija

Interesanti

Bērna dzimums
Bērna dzimums atkarīgs no tā, kādā zodiaka zīmē vīrišķajā vai sievišķajā Mēness atradies ieņemšanas brīdī.

Lietussarga maģija
Lietussargu nedrīkst likt uz gultas, jo tā mājoklim var tikt pārtraukta naudas pielūdes enerģija.

Pasaulē vecākais cilvēks
Garākais dokumentētais cilvēka mūžs ir francūzietei Žannai Kalmentai, kura nodzīvoja 122 gadus un 164 dienas.

Padomnieks

Vai zināji?

Cilvēka organisms no dabas ir ieprogrammēts gulēšanai divas reizes dienā, tāpēc pēcpusdienā ieteicams ieturēt īsu diendusu.

Pasmaidi

Jo vēlāk sieviete atnāk uz satikšanos, jo vairāk smaidu tā atnes. /R.Gomess de la Serna