Raksti

Simboli ir senāki par valodu

Simbolu vēstures saknes iestiepjas ļoti tālā pagātnē. Simbolu pētnieks Alberts Makkejs norāda, ka jau pašos pasaules un cilvēciskās apziņas pirmsākumos visa informācija, kā arī pirmie teoloģiskie, politiskie un zinātniskie priekšlikumi tika izteikti ar konkrētu simbolu palīdzību.

Alberts Makkejs grāmatā „Brīvmūrniecības simboli” atzinis, ka „simbolisms ir ne tikai senākā un nozīmīgākā, bet arī praktiski izmantojamākā zinātne, kas izveidojusies krietnu laiku pirms jebkuras valodas formas attīstības".

To Alberts Makkejs akcentē arī ar lieliskā filozofijas vēsturnieka Grotes citātu: „Laikā, kad valoda vēl bija bērna autiņos, skaidri simboli bija spilgtākie līdzekļi, kas iedarbojās uz nekompetento klausītāju prātiem.” Viņš norāda, ka arī pirmās reliģijas bijušas augstākā mērā simboliskas.

Simbolisms ir sena un universāla valoda. Iespējams, agrākās norādes par simbolu izmantošanu atrodamas paleolīta un neolīta alu gleznojumos un kokgriezumos, kas ir gandrīz trīsdesmit tūkstošus gadu vecas. Šajos gleznojumos attēloti ne tikai mednieki un to laupījums, bet arī paši cilvēki.

Viņi zīmēja arī ģeometriskas figūras, piemēram, apļus, spirāles, līnijas – formas, kam joprojām ir simboliska nozīme. Pat, ja alu gleznojumi mūsu acīs šķiet primitīvi, tie ataino cilvēka pastāvīgo vajadzību atspoguļot savu dabisko vidi un mēģināt ieviest kārtību šķietami haotiskajā pasaulē, atrast savu vietu tajā.

Tūkstošiem gadu pirms mūsdienu zinātņu rašanās, cilvēki neizprata dabas parādības – saullēktus un saulrietus, mēness fāzes, zibeni. Mūsu senči meklēja izskaidrojumu šīm parādībām, domājot, ka tie ir pārdabiski un noslēpumaini radījumi, kas slēpjas aiz šīm parādībām. Piemēram, saule tika simboliski uzskatīta kā augstākā vīriešu varas izpausme, kas atradās opozīcijā mēness sievišķajai būtībai, bet pērkons un zibens bija pierādījums debesu dusmām.

Pierādījums tam, ka cilvēki simbolus lietojuši un arī tulkojuši kopš senseniem laikiem ir arī fakts, ka jau cilvēces pirmsākumos zemes iedzīvotājus saistījušas tādas tēmas kā zemes un cilvēka auglība, dzemdības, dzīves un nāves fenomenu izskaidrošana.

Avoti: Mackey A. The symbolism of Freemasonry, 1882; Gibson C. Tecken och symboler. Ursprung. Innebörd. Historia., 2008.

Ilustrācija: sjs.org

Autors

Elita Dumpe

Interesanti

Depresijas varā
Latvijā pēdējo piecu gadu laikā antidepresantu iegāde palielinājusies 2 reizes. 70% šo medikamentu lietotājas ir sievietes.

Par Saules sistēmu
Saules sistēma izveidojusies pirms ~4,6 miljardiem gadu. 99,8% no Saules sistēmas masas ir sakopoti pašā Saulē.

Hiromantija
Uzskata, ka zīlēšana pēc rokas jeb hiromantija radusies Indijā, bet Eiropā to izplatījuši romi jeb čigāni.

Padomnieks

Vai zināji?

Augoša Mēness 11.dienā matus ieteicams krāsot – tad matu krāsa būs noturīgāka.

Pasmaidi

Godīga sieviete – tā ir sieviete, kura nekad neme¬lo, ja vien runa neiet par viņas gadiem, viņas svaru un viņas vīra algu.