Raksti

10 bērnu audzināšanas baušļi

Amerikāņu psiholoģe Laura Markhama savā interneta blogā aprakstījusi desmit galvenos likumus un principus, kurus vecākiem jāievēro, lai spētu veiksmīgi audzināt savas mazās atvases. Šie baušļi ir arī kā labs un lakonisks vecāku galveno pienākumu apkopojums.

1. Svarīgākā vecāku apņemšanās: esiet bērna aizstāvis un nekad nenododiet viņu, nepadodieties. Katrs bērns ir pelnījis vismaz vienu cilvēku, kas 110% ir viņa pusē.


2. Svarīgākā audzināšanas prasme: pārvaldīt sevi. Rūpējaties par sevi, lai  neizgāztu savas negācijas uz bērnu. Jo vairāk rūpēsieties par sevi un savām patiesajām vajadzībām, jo vairāk līdzjūtības, mīlestības un līdzcietības jums būs jūsu bērnam.


3. Svarīgākais audzināšanas noslēpums: disciplīna, neskatoties, ko par to raksta grāmatas, nedarbojas. Sods vienmēr pasliktina bērna uzvedību. Izvairīšanās no sodīšanas ir vissvarīgākais, ko jūs varat darīt, audzinot atbildīgus un iejūtīgus bērnus.


4. Jūsu bērnam ir nepieciešams kaut kas, par ko parasti neviens nestāsta, – droša vieta, kur paust savas jūtas, kamēr jūs klausāties. Ja jūs vēlaties audzināt bērnu, kas pārvalda savu uzvedību, viņam vispirms ir jāiemācās pārvaldīt savas emocijas, kas rada šo uzvedību. Un, ja jūs vēlaties bērnu, kurš spēj pārvaldīt savas emocijas, viņam svarīgi ir zināt, ka viņš ir drošā vietā (jūsu rokās), kur var raudāt un plosīties.


5. Skatieties no sava bērna viedokļa – un sagaidiet no bērna viņa vecumam atbilstošu uzvedību. Esiet saprātīgi. Viņi ir bērni. Nepieprasiet nevainojamu uzvedību nedz no saviem bērniem, nedz sevis paša, bet saglabājiet savas prioritātes.


6. Neuztveriet personīgi. Neatkarīgi no tā, ko jūsu bērns dara, būs daudz vieglāk, ja varēsiet reaģēt produktīvi, neļaujot bērna uzvedībai jūs uzmest uz āķa. Stāsts nav par jums, bet gan par bērnu, kura nenobriedusī personība mācās un aug, kā nu prot, ar jūsu atbalstu. Izkopiet humora izjūtu. Tā palīdzēs jums izvairīties no spēkošanās ar bērnu un cīņas par varu.


7. Grams novēršanas ir veselu kilogramu ārstēšanas vērts. Sliktās uzvedības cēlonis ir nepiepildītas pamatvajadzības. Apmieriniet savu bērnu vajadzības pēc miega, uztura, atpūtas, tuvības, piesaistes, prieka un drošības. Savlaicīgi stāstiet un rādiet bērniem, kādu uzvedību jūs sagaidiet.


8. Jūsu bērns ir jūsu labākais skolotājs par viņa vajadzībām jau no zīdaiņa vecuma. Klausieties vairāk nekā jūs runājat. Klausieties ar sirdi. Esiet gatavs mainīties un augt. Priecājaties par savu bērnu!


9. Pielāgojieties pārmaiņām. Kas darbojās vakar, būs bezspēcīgs rīt, un jūsu audzināšanas stratēģijām jāaug kopā ar bērnu. Šķiet, ka katrs no mums iegūst tieši tādu bērnu, kāds mums vajadzīgs, lai iemācītos to, kas mums jāmāk.


10. Esiet saistīti ar savu bērnu un nekad neatsauciet savu mīlestību, pat ne uz mirkli. Patiesais iemesls bērna labprātīgai sadarbībai ar jums ir mīlestība pret jums. Vispirmām kārtām, sargājiet savas attiecības ar savu bērnu. Tā ir jūsu vienīgā svira, ar kuras palīdzību varat ietekmēt bērnu.


Avots: Dr. Lauras Markhamas raksts blogā „Aha! Parenting”, tulkojusi Jana.
Ilustrācija: shemom.com

Autors

InfoGuru redakcija

Interesanti

Depresijas varā
Latvijā pēdējo piecu gadu laikā antidepresantu iegāde palielinājusies 2 reizes. 70% šo medikamentu lietotājas ir sievietes.

Par Saules sistēmu
Saules sistēma izveidojusies pirms ~4,6 miljardiem gadu. 99,8% no Saules sistēmas masas ir sakopoti pašā Saulē.

Hiromantija
Uzskata, ka zīlēšana pēc rokas jeb hiromantija radusies Indijā, bet Eiropā to izplatījuši romi jeb čigāni.

Padomnieks

Vai zināji?

Vēža zīmē dzimušo vājākās vietas ir kuņģis un barības vada orgāni, krūšu lejas daļa, gļotāda, aknas, žultspūslis, mēle.

Pasmaidi

Naudai nav nozīmes, kamēr viņa jums ir. /Dž.Millers