Raksti

Koučings cilvēka potenciāla atraisīšanai

Mēs visi zinām, ka izciliem sportistiem ir savi treneri, kuri mudina jaunos censoņus sasniegt arvien augstākus rezultātus, taču kā būtu, ja mums katram būtu savs dzīves treneris, kurš palīdzētu atklāt mūsos snaudošo potenciālu, lai mēs gūtu arvien lielākus panākumus mūsu pašu ikdienā?

Koučings vienkāršotā formā varētu tikt definēts kā līderībā balstīta savstarpējā sadarbība ar kouču jeb treneri, kuras rezultātā tiek atraisīts ikviena cilvēka potenciāls, lai gūtu panākumus jebkurā viņa dzīves jomā.

Kā norāda par vectēvu koučinga pieejai uzņēmējdarbībā un biznesa menedžmentā dēvētais Džons Vitmors un grāmatas "Koučings sasniegumiem" autors: "Nevaru vien sagaidīt dienu, kad termins "koučings" no mūsu leksikas pazudīs un kļūs par attiecību normu starp cilvēkiem darbā un visur citur". Vai šādu dienu sanāks piedzīvot, grūti spriest, taču koučinga arvien augošā popularitāte par to varētu liecināt.

Tomēr paliek neatbildēts jautājums – kāpēc koučinga kļūšana par ierastu lietu būtu tik svarīga? Galvenokārt tādēļ, ka visas citas vadības un sadarbības formas mūsdienās ir izgāzušās. Autoritatīva vadības forma nedarbojas, jo tikai rada ilūziju, ka viss tiek kontrolēts, savukārt, demokrātiskā pieeja, lai gan rosina uz diskusiju, tomēr rezultātā noved pie neizlēmības. "Notiekot pārejai no rīkojumu došanas uz koučingu, sāks mainīties arī organizācijas kultūra. Hierarhiju nomaina atbalsts, pārmetumus - godīgs novērtējums, ārējo motivāciju – cilvēku pašmotivācija," uzskata Džons Vitmors.

Taču ir skaidrs, ka neviena liela korporācija arī nebūs ar mieru riskēt tikai tamdēļ, lai radītu tādu vadības pieeju, kas padotajiem imponētu vairāk. Tāpēc tā vien šķiet, ka šis ir mazo uzņēmumu un individualitāšu pārmaiņu laiks, kas rezultātā viņiem ļaus izrauties vadībā un gūt neiedomājamus panākumus. Džons Vitmors norāda, ka individuālā attīstība var būt daudz ātrāka nekā kolektīvā, ja indivīds nostājas uz savas personības attīstības ceļa, jo pārmaiņas sabiedrībā kopumā sākas ar izmaiņām katrā indivīdā atsevišķi.

Nav noslēpums, ka vienas no pamanāmākajām pārmaiņām cilvēkos rodas tad, kad tiek lauzti viņu iesīkstējušies paradumi. "Ieradumu laušana paver jaunus ceļus, padara dzīvi interesantāku, atver durvis uz jauniem atklājumiem, iepazīstina ar jauniem draugiem un padara jūs par daudz interesantāku cilvēku," grāmatā raksta Džons Vitmors.

Bet tam visam priekšā stāv ikvienam ļoti labi pazīstamais "bubulis" – bailes. Taču grāmatas autors ir pārliecināts, ka lielas bailes nav nekas vairāk kā daudzu mazu baiļu summa, tāpēc ikvienu izaicinājumu der sadalīt sīkākās vienībās, lai bailes pārvarētu soli pa solim, un personīgais koučs šajā procesā ir nenovērtējams palīgs.

Ja līdz šim tev nav bijusi pārāk liela saprašana par to, kas īsti ir koučings, par ko visi apkārt vien runā, tad grāmata "Koučings sasniegumiem" ir labs sākums koučinga pieejas izzināšanai. Tajā lasītājam tiek atklāti koučinga pamatelementi, kā arī koučinga rašanās priekšvēsture, kuras saknes tik tiešām meklējamas sportā.

Autors

Ričards Pāns

Interesanti

Depresijas varā
Latvijā pēdējo piecu gadu laikā antidepresantu iegāde palielinājusies 2 reizes. 70% šo medikamentu lietotājas ir sievietes.

Par Saules sistēmu
Saules sistēma izveidojusies pirms ~4,6 miljardiem gadu. 99,8% no Saules sistēmas masas ir sakopoti pašā Saulē.

Hiromantija
Uzskata, ka zīlēšana pēc rokas jeb hiromantija radusies Indijā, bet Eiropā to izplatījuši romi jeb čigāni.

Padomnieks

Vai zināji?

Veco maku nevajag izmest – tam jāatdod gods par labu kalpošanu un jāglabā kādā atvilktnē.

Pasmaidi

Pats labākais grāmatā ir tas, ka tajā nav reklāmas pauzes.